Myśląc o 15-stej rocznicy powstania „Opoki”, zrodziło się w naszych sercach pragnienie posiadania jakiegoś graficznego symbolu odzwierciedlającego naszą działalność. Chcieliśmy stworzyć znak, który będzie identyfikatorem - wizytówką wyróżniającą nas spośród innych placówek.
Pierwszym krokiem tworzenia „opokowego” logo, było ogłoszenie konkursu wśród wychowanków, którego tematem było stworzenie graficznej wizytówki i hasła dla „Opoki”. Spośród wszystkich prac dwie szczególnie zwróciły uwagę wychowawców. Był to dom z umieszczonym na ścianie frontowej napisem „Opoka, nasz dom” oraz motyw skały z napisem „Opoka to skała, a skała to my!”.
Przez pół roku rysunki dzieci wisiały na ścianie korytarza, a w głowach dorosłych idea stworzenia logo dojrzewała i nabierała realnych kształtów.
Motywacją do przekucia idei w czyn stało się nasze uczestnictwo w Kampanii Kilometry Dobra i tworzone w związku z nią gadżety. Prace nad stworzeniem graficznego symbolu „Opoki” nabrały tempa. Zaczęły się szkice ołówkiem, opis symboliki, konsultacje i w efekcie przełożenie wybranego szkicu na grafikę komputerową w trosce o najmniejsze niuanse estetyczne i symboliczne takie jak smukłość dłoni, wybór ludzika, serca, kształt czcionki, koloru grafiki i tła. 
Ostatecznego koloru grafiki i tła dokonały dzieci.
 
Również hasło, cytat św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które zaczęło się pojawiać na naszych gadżetach (długopisy, koszulki, papeteria, podziękowania) zostało wybrane przez dzieci.
 
Hasło: Moim Niebem jest czynić dobrze na ziemi.
 
Symbolika:
Daszek w kształcie przypominającym książkę – dom i edukacja
Dłonie stanowiące ściany domu –  opieka, troska, modlitwa
W środku postać dziecka, nieco zagubionego bezbronnego, niejako zawieszonego w przestrzeni, bez oparcia.
Serce i wzniesione w górę ręce – nadzieja na powrót dzieciństwa
Nazwa liternictwem które nawiązuje do figur idealnych, koła i kwadratu co daje poczucie stabilności, bezpieczeństwa i harmonii.
 
Autorzy projektu i grafiki:
Dzieci z "Opoki"
Anna Kulicka-Soisalon-Soininen
Jakub Niedzielski SJ