Środa 29.11.2017 r. Wszystko zaczęło się od wspólnego pieczenia pierników. Tego dnia aura radosnego oczekiwania dała się odczuć w pozytywnych nastrojach i zapachu korzennych ciasteczek. W grudniowe dni każde dziecko z niecierpliwością wyczekuje na dwa wydarzenia - spotkania ze Świętym Mikołajem i Bożego Narodzenia.
 
Niedziela 3.12.2017 r. Na zaproszenie Konsula Honorowego Finlandii w Białymstoku mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu ze specjalnym gościem z Laponii - Joulupukki, który jest świątecznym skrzatem pragnącym, by każde dziecięce serce było radosne. Ogromne wrażenie zrobił na nas wjazd pociągu, którym Joulupukki przybył na spotkanie. Podczas spotkania otrzymaliśmy w prezencie mięciutkie uśmiechnięte poduszki oraz pamiątkowe zdjęcie. Cała impreza odbyła się w Operze Podlaskiej w Białymstoku, klimat sali teatralnej sprzyjał uczestniczeniu w przygotowanym specjalnie na tę okoliczność programie artystycznym. Tajemnicę Bożego Narodzenia przybliżyły nam jasełka wystawione przez studentów wydziału sztuki lalkarskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. W radosny nastrój wprawiły nas magiczne sztuczki iluzjonisty, któremu asystował niesforny uczeń wywołując swoimi pomysłami salwy dziecięcego śmiechu.
 
Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy świętej w naszej kaplicy. Był to moment, w którym przypomnieliśmy sobie o tym czym jest Adwent i do jakiego wydarzenia przygotowuje nas duchowo. Po Eucharystii otworzyliśmy pierwsze zadanie w Kalendarzu Adwentowym.
 
Wtorek 5.12.2017 r. W ramach rekreacji i integracji oraz pierwszego prezentu mikołajkowego byliśmy w kinie na filmie "Pierwsza Gwiazdka" i kolacji w Mc Donalds.
 
Środa 6.12.2017 r. Tego dnia od samego rana w różnych miejscach znajdowaliśmy znaki mówiące o tym, że Święty Mikołaj gdzieś krąży i o nas pamięta. W zadaniu z Kalendarza Adwentowego mieliśmy czekać na wiadomość. Czekaliśmy. Po powrocie dzieci ze szkoły dało się czuć napięcie oczekiwania przed czymś ważnym. Czas się trochę dłużył. Z nudów nawet się chciało lekcje odrabiać, choć można było zając się czym innym. Jeszcze przed kolacją poszliśmy wszyscy razem na Mszę Świętą Roratnią. Po powrocie z Kościoła czekała na nas owa cały dzień oczekiwana wiadomość: Święty Mikołaj napisał do nas list i zostawił dwa wielkie pudła. Co w nich było? Coś dla wszystkich. Ogromna dżdżownica do przytulania i puzzle do wspólnego układania.
 
Kolacja tego dnia była inna niż co dzień. Smakowało nam wszystko. Po jedzeniu i sprzątnięciu ze stołu, przepychając się i głośno ustalając kolejkę do kąpieli i co będziemy oglądać za film dziś wieczorem weszliśmy na górny korytarz. Jak ogromne było nasze zaskoczenie kiedy zobaczyliśmy porozrzucane po korytarzu i jak się później okazało, także po naszych pokojach prezenty. Poszukiwaniu paczek i rozpakowywaniu ich towarzyszyło wiele emocji - radość, zaskoczenie, entuzjazm, ciekawość, wdzięczność.
 
Kiedy wszyscy obejrzeli i nacieszyli się prezentami nadszedł czas na przeczytanie kolejnego zadania z Kalendarza Adwentowego - następnego dnia, każdy z nas spróbuje być "pomocnym duszkiem" dla innych.
 
Tym sposobem  nasze tegoroczne "Mikołajkowe" świętowanie trwało tydzień.
 
s. Franciszka Cejrowska CST